Barwienie
proces nadania koloru tkaninie w kąpieli zawierającej roztwór barwnika i środków zmiękczających.
Bawełna
włókno pochodzenia naturalnego, dostarczane przez roślinę o nazwie bawełnica; Roślina ta znana jest od przeszło trzech tysięcy lat przed naszą erą. Za ojczyznę jej uważane są powszechnie Indie. Uprawa bawełny występuje w krajach Azji tj. byłego Związku Radzieckiego, w Chinach, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , Brazylii i Egipcie.
Bielenie
to proces obróbki wstępnej (ługowanie) mający na celu usunięcie z tkaniny surowej substancji utrudniających właściwy proces barwienia.
Bordiura
(fr. bordure - obramowanie) to ozdobny pas umieszczony na obrzeżach ręcznika wykonany metodą tkania z zastosowaniem kolorowego wątku lub metodą reliefu.
Frotte
typ tkaniny w której występują dwie osnowy - podstawowa i okrywowa (pętelkowa) oraz jeden watek. Osnowy są nawijane na oddzielne wały, ponieważ osnowa podstawowa musi być mocno napięta, osnowa pętelkowa - napinana jest słabo.
Gęstość tkaniny
określa liczba nitek osnowy i liczba nitek wątku przypadających na 10 cm tkaniny.
Masa powierzchniowa
to masa 1 m2 tkaniny ; o jej wielkości decydują grubość przędzy, gęstość, wrobienie, skurcz lub wydłużenie.
Pilling
jest to zjawisko (mechacenia) tworzenia się na powierzchni tkanin pęczków ze splątanych włókien, wydobytych z przędz podczas użytkowania wyrobu.
Przędza
podstawowy element budowy tkanin- jest to produkt włókienniczy o teoretycznie nieograniczonej długości i przekroju poprzecznym zbliżonym do okrągłego, utworzony z wlókien staplowych lub ciągłych, połączonych ze sobą siłami tarcia wywoływanymi skrętem.
Przędza BW
przędza wytworzona skróconym systemem przędzenia z udziałem przędzarek bezwrzecionowych; (wyeliminowanie klasycznego wrzeciona obracającego się wraz z nawojem dookoła osi formującej się przędzy). W celu wytworzenia przędzy np. bawełnianej stosuje się bawełnę średnio- i krótkowłóknistą.
Przędza klasyczna
przędza wytworzona klasycznym systemem przędzenia tj. z udziałem przędzarek obrączkowych. W procesie technologicznym występuje też dodatkowy proces czesania. W efekcie otrzymuje się przędze o wysokich parametrach.
Ramowanie
to suszenie w całej szerokości tkaniny, bez podnoszenia pętelek.
Raport splotu
jest to najmniejsza liczba nitek osnowy i wątku, stanowiąca powtarzający się porządek przeplatania w tkaninie.
Relief
wgłębienie, w przypadku tkanin frottowych jest to wąska, płaska powierzchnia tkaniny bez pętelek; wzór wykonany tą metodą charakteryzuje się "wybraniem pętelek w określonych miejscach.
Ręczniki jednobarwne
ręczniki o jednolitym zabarwieniu otrzymywane dwoma metodami: tkania z wybarwionej przędzy lub barwione w sztuce tkackiej wykonanej z przędzy surowej.
Ręczniki kolorowotkane
ręczniki otrzymywane metodą tkania z przędzy barwionej.
Skręt
ważny parametr struktury przędzy mierzony liczbą skrętów na jednostkę długości; na skutek skręcenia powstają naprężenia skrajnych (zewnętrznych) włókien przędzy, powodując zbliżanie i dociskanie włókien do siebie, zwiększenie tarcia między nimi, a w ostatecznym wyniku- zwiększenie wytrzymałości przędzy na rozerwanie. Od ilości skrętów przędzy zależą: masa, grubość, wytrzymałość na rozerwanie, odporność na tarcie, sprężystość, wydłużenie, twardość, sztywność itd.
Splot tkacki
to ściśle określony sposób wzajemnego przeplatania się nitek osnowy z nitkami wątku.
Strzyżenie
w technologii wytwarzania tkanin frottowych jest to proces polegający na ścięciu górnej części pokrywy pętelkowej , w wyniku czego otrzymujemy tkaniny welurowe
Surowce włókiennicze
wszystkie rodzaje włókien, które możemy przerabiać na wyroby włókiennicze.
Tamblowanie
to proces suszenia tkaniny w paśmie pod wpływem gorącego powietrza: w procesie tym następuje samoczynne wykurczenie szerokości i długości wyrobu do wymiarów techniczno-technologicznych. Tkanina uzyskuje puszystość.
Tex
określenie grubości przędzy wyrażające masę w [g] odcinka przędzy o długości 1000 [m] ;wprowadzone jako międzynarodowy uniwersalny system określania grubości włókien, przędz i sznurów przez Komitet Techniczny Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO/TC-38) w 1956 r
Tkanina
to płaski wyrób włókienniczy powstały z dwóch układów nitek ułożonych względem siebie prostopadle i przeplecionych według określonego porządku: nitki ułożone wzdłuż tkaniny nazywa się osnową, zaś ułożone poprzecznie - wątkiem. Tkaniny wytwarza się na krosnach.
Włókno
ciało o wysokiej smukłości ,którego długość jest znacznie większa od grubości. Włókna występujące w przyrodzie nazywamy naturalnymi, natomiast wytwarzane przez człowieka - chemicznymi.
Wzór żakardowy
to skomplikowany wzór tkanin wzorzystych wykonany przy użyciu maszyny Żakarda , której konstruktorem był Józef Maria Jacquard, umożliwiającej sterowanie poszczególnymi nitkami osnowy.
Zmiękczanie
ostatni etap w procesie wykończania tkanin polegający na użyciu środków zmiękczających nadających wyrobom miękkość i przyjemny chwyt
Firma AS FROTEX specjalizuje się w produkcji i sprzedaży kołder oraz wszelkich artykułów pościelowych i dekoracyjnych.
Nasza oferta obejmuje szeroką gamę różnorodnych towarów, zarówno tanich, jak również bardzo wyszukanych i ekskluzywnych.
Zaopatrujemy handlowców branży pościelowej i dekoracyjnej. Ponadto realizujemy zamówienia według indywidualnych potrzeb.